Pokud kupujete nemovitost a nemáte dostatek finančních prostředků, je pro Vás jasnou volbou hypotéka.

CO JE TO HYPOTÉKA

Hypotéka je účelový a zajištěný úvěr, který banka poskytne klientovi společně s úrokem. Co to znamená?

ÚČEL HYPOTEČNÍHO ÚVĚRU

Hypotéka je poskytována na daný účel, pro který je žádána. V žádosti musí být jasně stanoveno, na co bude hypotéka čerpána. Zda se jedná o koupi nemovitosti normální nebo nemovitosti k rekonstrukci.

POZOR!

Pokud přijde bankou určený odhadce udělat znalecký posudek a zjistí, že zde není funkční kuchyň nebo sociální zařízení a vy nemáte v žádosti uvedeno že jde o nemovitost před rekonstrukcí, je možné že Vám bude hypotéka zamítnuta.

ZAJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTÍ

A co znamená, že je hypotéka zajištěný úvěr? No to je jednoduché. Hypotéka musí být zastavena danou nemovitostí, na kterou je žádána. Je to takové krytí pro banku pro případ, že dlužník nebude schopen splácet.

ŽÁDOST O HYPOTÉKU

Už jsme si řekli něco málo o hypotečním úvěru jako takovém. Teď se přesuneme k tomu, jak si o hypotéku zažádat.

Není nic nového, že ceny nemovitostí stále rostou. To bohužel nepomáhá lidem, kteří zrovna nejsou milionáři a potřebují hypotéku. Je důležité zvážit, zda budete o hypotéku žádat sami a nebo třeba s partnerem, nebo jestli si přizvete jako ručitele například rodiče. Toto řešení Vám zvyšuje šanci na získání úvěru.

PROČ TOMU TAK JE?

Banku si jako první bude zjišťovat Vaši tzv. bonitu. To znamená jaké jsou Vaše příjmy. Nenechte se ale mýlit, ne všechny příjmy mají stejnou váhu a není na ně nahlíženo stejně.

PŘÍJMY ZAMĚSTNANCŮ NA HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR

Zaměstnanec svůj příjem doloží na základě potvrzení od zaměstnavatele. Banka si následně může u zaměstnavatele pravost potvrzení ověřit. Toto potvrzení by mělo být co nejaktuálnější a mělo by být za dobu nejméně tří po sobě jdoucích měsíců.

DOLOŽENÍ PŘÍJMŮ OSVČ

OSVČ to mají o něco složitější. Bance často nestačí potvrzení příjmů za předešlý rok. Vetšinou požaduje daňová přiznání hned za několik let. Banka pak bonitu zkoumá podle zisku a nebo podle obratu.

DALŠÍ BANKOU UZNANÉ PŘÍJMY

Banka Vám také jako příjmy uzná některé ze sociálních dávek. Jsou jimi například rodičovská, mateřská, invalidní důchod. No a mezi příjmy se počítají i příjmy z kapitálového majetku nebo z pronájmů. Tyto příjmy jsou však posuzovány individuálně.

Po zjištění bonity klienta, banka vypočítá maximální výši úvěru, na který klient dosáhne. Z celé částky se vypočtou měsíční splátky a to dle toho, jak dlouho se bude hypotéka splácet, no a také se určí procentní sazba, která bude sloužit k vypočtení úroků. Tato sazba se může v průběhu splácení měnit, a to na základě uzavřené smlouvy.

TIP

Pokud Vám nebyla přiznána hypotéka v takové výši, jak jste si představovali, nezoufejte. Informujte se u svého hypotečního poradce o možnosti zažádat si o překlenovací úvěr. (o něm si něco řekneme v některém z dalších článků)

Doufám, že jsem Vám alespoň trochu přiblížila co je to hypotéka. No a do komentářů klidně napište, co by Vás zajímalo příště. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *