Pokud prodáváte nebo kupujete nemovitost, dejte si pozor na skryté vady!

Co to jsou skryté vady?

Jde o vady, které běžným pohledem nevidíte. Může to být prasklá trubka od vody, odtoky do kanalizace, propadliny pod podlahou. Může se tam počítat i to, že se opakuje jedna závada pravidelně např. neprůchodnost odpadů do žumpy, problém s vodou ve studni (nedostatek vody), která je zdrojem pitné vody.

Pokud nemovitost prodáváte nahlaste vše o čem víte. Pokud něco zatajíte a po prodeji to vyjde najevo, nový majitel po Vás může vymáhat náklady na opravu nebo může požadovat vrácení části kupní ceny, a to kdykoliv.

Pokud se jedná o vadu o které jste nemohli vědět (např. prasklá trubka ve stěně, nebo vše co není vidět na pohled a musel by být proveden zásah do zdí či podlah nebo se pravidelně neopakují) je lhůta 5 let, kdy Vás může nový majitel oslovit a žádat finanční náhradu.

Co z toho plyne?

Při prodeji nemovitosti, si do kupní smlouvy dejte větu, že kupující byl seznámen se stavem nemovitosti a do příloh si dejte seznam, kde budou uvedeny vady dané nemovitosti.

Do budoucna Vás to ochrání před nechtěnými výdaji a zbytečnému dohadování, zda kupující byl nebo nebyl seznámen s danou vadou. Popřípadě Vám to usnadní jednání v případě, že by to došlo k nejhoršímu a řešilo se to přes právníky.

To platí i pro kupujícího. Pokud koupíte nemovitost a posléze najdete skrytou vadu, máte nárok na finanční kompenzaci. Buď náklady na opravu nebo vrácení části kupní ceny. Vždy jde o domluvu s druhou stranou.

Máte-li otázky k tomuto tématu klidně mi napište nebo si zablokujte termín konzultace v kalendáři. Ráda Vám odpovím na toto téma i na jiné, které Vás zajímá nebo trápí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *